W weekend – 16 i 17 października 2021 roku, członkowie Kościoła Ludzi Słońca udali się na pielgrzymkę do Malborka. Głównym celem wyprawy był Zamek Krzyżacki, to w jego wnętrzu została zlokalizowana wystawa bursztynów. Najcenniejsze dzieła z kolekcji eksponowane są na wystawie pod tytułem “Bursztynowe Konteksty” w Przyziemiu Skrzydła Wschodniego Zamku Średniego.

Dla Ludzi Słońca najważniejszymi eksponatami są dwa neolityczne amulety solarne, które zostały odnalezione w Wiśle. Są datowane na około XVII – XXV wiek przed naszą erą. Według badań archeologicznych jest pewne, że są związane z kultem słońca. To bursztynowe krążki o soczewkowatym kształcie i średnicy około 9cm z dziurką po środku. Na amuletach zachował się rzeźbiony wzór – wklęsłe kropki – ornament punktowy.

Każdy z członków wyprawy miał dla siebie czas na chwilę zadumy i modlitwy bezpośrednio w obecności amuletów. 

Po zakończonym spotkaniu ze słonecznym kamieniem, pątnicy wybrali się na obiad do zamkowej restauracji.

Wieczór i noc pielgrzymi spędzili możliwie blisko przyrody, zakwaterowanie miało miejsce w Pływających Domkach w miejscowości Przywidz. Bliskość wody i lasu pozwoliła poczuć Harmonię z wszechobecną Naturą, która nabrała już jesiennych barw. 

Bursztyn jako ważny element kultu

Żywica drzew, która po tysiącach lat stała się bursztynem stanowi ziemski odpowiednik Słońca. Dzięki wysokiemu współczynnikowi załamania światła jantar w kontakcie ze Słońcem wytwarza mistyczną energię, dzięki której uzyskuje się odpowiedni stan skupienia potrzebny do obrzędów Kościoła Ludzi Słońca.

Amulet solarny stanowi jedne z wyróżników ceremonialnych dla naszej wspólnoty. Nawiązujemy w ten sposób do udokumentowanych badań etnograficznych, z których wynika, że “Ludzie znad Morza Północnego i Bałtyku, już od paleolitu używali bursztynu jako ozdoby. Był on również przedmiotem kultu, który w starożytności – jako „złoto Północy”/ elektron (kamień słońca)/ glaesum (przezroczysty) / succinum (skamieniały sok) – był sprzedawany aż do rejonów Morza Śródziemnego i do Egiptu. Dzisiejsze określenie bursztyn pochodzi od słowa wczesno-niemieckiego Börnstein palący się kamień“.

Niech Słońce Was prowadzi i zawsze daje Wam moc sprawczości. 

Komentarze są wyłączone.