FAQ

W co wierzycie? 

Uznajemy Słońce za Prasiłę twórczą. Słońce to warunek istnienia życia na Ziemi. To nie metafora. To fakt. Utożsamiamy Boga z całym światem, uznając Słońce za reprezentanta boskości całego świata.

Łączymy dawne tradycje związane z kultami solarnymi, panteizm i naukę.  Fakty astronomiczne są równocześnie fizyczną ilustracją: przypominają, że Harmonia z Naturą nie jest metaforą, lecz realnym doświadczeniem, w którym energia, którą czerpiemy dzięki Słońcu, łączy wszystkie formy życia w jedną pulsującą całość.

Dla nas religia jest procesem żywym, a nie historycznym, zaś opozycja wiary i nauki jest założeniem niesłusznie uznawanym za oczywiste. 

Aby zgłębić temat, zachęcamy CIę do zapoznania się z informacjami z naszej strony internetowej. 

Czy macie jakieś obrzędy?

Tak. Ale nie mamy obowiązkowych rytuałów. 

Proponujemy, wspólnie Tworzymy i zachowujemy otwartość na zmianę i różnorodność. Stawiamy na poszukiwanie własnej ścieżki indywidualnej i w ramach Polis oraz na dzielenie się z innymi tym, co działa – aby każdy mógł się zainspirować, pogłębiać i rozwijać swój sposób na budowanie harmonii i kontaktu z Absolutem. Tak jak Przyroda podlega przemianom i dostrajaniu, tak i my i nasze rytuały. Wierzymy, że płynność, a nie sztywne ramy, pozwalają na świadome i autentyczne spełnianie się w wierze.

Są dni, które wielu z nas wybiera do wspólnego zatrzymania się i skupienia, a są to w szczególności dni związane z rytmem natury lub tradycją dawnych pokoleń. Obchodzimy je różnie: jedni z uważnością i świadomością patrzą w niebo, dając płynąć myślom i oczyszczając umysł, inni rozmawiają, tańczą, medytują, gotują albo tworzą. Nie ma jednej formy, nie ma obowiązku. Jest otwartość i świadomość, która towarzyszy uważnemu czerpaniu energii Słońca i transformowaniu jej. W te dni patrzymy na Słońce jak badacze, czujemy je jak artyści i przyjmujemy Je jak dary od przyjaciela. Wspólnie celebrujemy wiedzę, odpowiedzialność i radość życia pod gwiazdą, bez której nie byłoby nas i naszego Świata.

Wkrótce opublikujemy na stronie nasze niektóre indywidualne i wspólnotowe obrzędy. 

Ważne: nasze obrzędy nie służą obłaskawianiu żadnych sił ani zaskarbianiu przychylności boga. Nikomu “nic nie grozi” za nieuczestniczenie w nich. Obrzędy są dla nas, są rytuałami dla rozwoju siebie jako religijnej istoty ludzkiej oraz społeczności w świecie Przyrody. 

Czy możecie korzystać z przywilejów podatkowych i Funduszu Kościelnego?

Tak. Kościół Ludzi Słońca, jak każdy związek wyznaniowy wpisany do rejestru MSWiA, działa na podstawie tych samych przepisów. Oznacza to, że Kościół Ludzi Słońca również objęty jest hojnymi przywilejami przyznanymi przez państwo polskie, dzięki którym możemy prowadzić naszą działalność duchową i misyjną.

Duchowni naszej wspólnoty mogą otrzymywać dopłaty do składek ZUS z Funduszu Kościelnego. Kościelne osoby prawne są zwolnione z podatku dochodowego, a spółki należące do kościoła, które przeznaczają dochód na cele statutowe, są zwolnione z podatku CIT.

Podobnie jak w przypadku innych związków wyznaniowych, duchowni Kościoła Ludzi Słońca opłacają niski, zryczałtowany podatek od swoich przychodów.

Czy możecie nam udzielić ślubu?

Obecnie możemy przeprowadzać jedynie ceremonię kościelną (zwaną u nas Połączeniem). Trwają przygotowania do zawarcia porozumienia z państwem polskim, które pozwoli na uznawanie ślubów udzielanych przez duchownych Kościoła Ludzi Słońca w świetle prawa cywilnego. Do tego czasu ceremonia nie ma skutków prawnych w urzędzie stanu cywilnego.

Czy macie swoje cmentarze?

Jeszcze nie, ale planujemy ich tworzenie. 

Cmentarze solarne to nasza wizja miejsc pochówku w harmonii z Naturą, otwartych jak parki czy lasy, sprzyjających zadumie, radości i duchowemu połączeniu – a nie tylko smutkowi. Będą to przestrzenie dostępne, pełne światła i życia, gdzie można zarówno płakać, jak i tańczyć,  tworzyć czy pójść na spacer. Chcemy, by były to miejsca przyjazne, łączące ludzi i umożliwiające przeżywanie Pożegnania w zgodzie z własnymi emocjami. 

Każdy taki cmentarz będzie tworzony wspólnie – bez jednego sztywnego wzorca, w dialogu z lokalną społecznością. 

Serdecznie zapraszamy wszystkich, którym jest bliska ta idea – także samorządy i organizacje oraz inne kościoły. To duchowa misja, która wymaga wspólnej mądrości i wrażliwości. 

Wierzymy, że śmierć to nie koniec, lecz przejście – dlatego miejsce pochówku może być również przestrzenią życia, sztuki i wspólnoty.

Jak zostać u Was osobą duchowną?

Trzeba ukończyć 18 lat, być nieskazitelnego charakteru i zdać egzamin z doktryny Kościoła.

Zapoznaj się z naszą doktryną i statutem, a następnie zgłoś się do nas.

Czy mogę zostać członkiem Kościoła?

Tak. 

W zasadzie na swój sposób już nim jesteś, bo wierzymy, że każdy jest człowiekiem Słońca. Jeżeli natomiast chcesz dokonać świadomego wejścia do wspólnoty – zapoznaj się z naszą doktryną i statutem, a następnie zgłoś się do nas.