Umarłych wieczność dotąd trwa
Dokąd pamięcią im się płaci
Chwiejna waluta. Nie ma dnia
By ktoś wieczności swej nie stracił
Wisława Szymborska
Dzień Pamięci Przodków – Kościół Ludzi Słońca obchodzi 22 czerwca, zaraz po Święcie Przesilenia Letniego.
Miesiąc czerwiec sprzyja jasnej pamięci, radosnej, powiązanej z kwiatami, roślinami o działaniu zdrowotnym i stwarzającym przyjemną aurę. Tego dnia przez kilka godzin, aż do nocy, można palić ogniska, bo jak wiadomo ogień jest symbolem pamięci, ciepła, ale także ulotności, tajemnicy, niewidzialnej duszy.
Układanie roślin, kwiatów i wieńców to oddawanie pokłonu wszystkim przodkom. Robiono tak od tysięcy lat w różnych kulturach i religiach. Ludzie palili ogień, ozdabiali kwiatami mogiły. Dziś nadal stawiają znicze i nowoczesne latarenki. Najczęściej w miesiącu listopadzie.
Ludzie Słońca wolą miesiąc czerwiec. Słońce jest wtedy najintensywniejsze, dni są najdłuższe i bardzo ciepłe. Można wtedy więcej czasu poświęcić na przebywanie na dworze, kontemplację przy ogniskach czy medytację o zachodzie Słońca.
Szczególnym rytuałem może być sadzenie drzew i nadawanie im imion bliskich zmarłych. Ma to charakter rodzinny oraz korzystny dla przyrody, której dobro bardzo leży na sercach członków wspólnoty.