Symbolika wody jest nadzwyczaj obszerna. Sami składamy się w 65 procentach z niej właśnie, wiec jest najbardziej integralną naszą częścią. Towarzyszy ludziom od kropel w chrzcielnicy po świętą rzekę, do której wrzucamy się prochy – woda błogosławi nasze ciało i nasze życie.
W kosmogonii, w mitach i rytuałach woda jest zaczątkiem stworzenia – „nowego narodzenia”. Użyźnia, wzmacnia siły witalne, leczy, zapewnia odrodzenie po śmierci. W religiach starożytnych zanurzano w wodzie głównie boginie płodności i rolnictwa, żeby zregenerować ich siły i zapewnić dobre zbiory oraz rozmnożenie dóbr.
Specyficzną rolę wody ujawniają rzeki. Ze względu na ogromne znaczenie w życiu człowieka, powinny być otoczone poszanowaniem i ochroną ze względu na wartości uniwersalne. W 2017 roku parlament Nowej Zelandii przegłosował przyznanie osobowości prawnej 140-kilometrowej rzece Whanganui, uznając, że należy ją traktować jak żywą istotę. Na mocy tego prawa Whanganui zyskała takie same prawa co osoba prawna. To ważny krok ku ratowaniu rzek.
Warto w tym dniu wybrać się nad jedną z rzek i kontemplować jej piękno, nurt, świat fauny i flory. Również podlanie ogrodu czy domowych roślin może być formą uczczenia święta wody.